Różne rodzaje trądziku uprzykrzają codzienność. Czy to w okresie dojrzewania, jako trądzik młodzieńczy, czy u dorosłych. Twarz to nasza wizytówka. Splamiona chorobą i dyskomfortem prowadzi też często do problemów natury psychologicznej i społecznej. Desperacko kamuflowane oznaki choroby pod ciężkim makijażem nie służą też kuracji. Trądzik jest najbardziej powszechnym schorzeniem skórnym. Występuje w formie zaskórnikowej, krostkowej, ropowiczej, skupionej, bliznowatej, a także pod postacią choroby autoimunologicznej. Objawy nie występują wówczas tylko na skórze. Zawsze radzimy potraktować organizm holistycznie, nie tylko przy przypadkach rozleglejszych schorzeń, ale i na co dzień, bez jakichkolwiek chorobowych objawów (holistyczna profilaktyka). Kosmetyki, nawet te najwspanialsze, niewiele pomogą, jeśli będziemy się zle odżywiać. Długotrwale zestresowany organizm ma również zaburzoną gospodarkę metabolizmów skórnych.
Znajdźmy przyczynę trądziku i skutecznie działajmy na tą bakterie!
Propionibacterium acnes jest patogenem współodpowiedzialnym za tworzenie się zmian chorobowych w trądziku pospolitym, najczęstszej przewlekłej chorobie skóry. Dotyka ona w większości osób w okresie dojrzewania, może występować także u noworodków oraz utrzymywać się u osób dorosłych. Zmiany chorobowe występują zwykle w okolicy gruczołów łojowych na skórze twarzy i pleców, rzadziej klatki piersiowej. Obecnie największym problemem jest narastanie oporności szczepów na antybiotyki stosowane miejscowo.
Zanim przystąpimy do leczenia bardzo ważna jest konsultacja i dokładny wywiad z pacjentem. Pobieramy wymaz ze stanu zapalnego skóry oddajemy do badania by skutecznie znaleźć przyczynę trądziku, a następnie wdrażamy indywidualne plan leczenia.